Když se řekne Invalidovna samozřejmě, se mi vybaví ta pařížská. A ve spojení s Prahou? Ach ano, stanice metra trasy B. Invalidovna v Karlíně...??? Když jsem se přistěhovala do Prahy, párkrát jsem jela kolem, aniž bych si uvědomovla, co vlastně ten rozsáhlý areál skrytý za parkem doopravdy znamená. Oprýskaná budova jakých lze najít nejen v Praze mnoho. V rámci Dne evropského kulturního dědictví bylo možno asi po 60ti letech Invalidovnu navštívit, a tak jsem neodolala. Mimochodem, ještě to s naším národem nebude tak špatné, když je ochoten vystát hodinovou frontu na vstup.
Hlavní vchod
Busta Petra Strozziho
Architektonický návrh K.I.Dientzenhofera
Plán výstavby
Invalidovna byla vybudována v letech 1731-37, jako útulek pro válečné vysloužilce, z nadace hraběte Petra Strozziho. Na počátku 18. století vedení císařské armády rozhodlo o zřízení podobného ústavu, jakým bylo pařížské Hotel des Invalides. Z prostředků nadace byly zakoupeny pozemky poblíž Prahy. Základní architektonický návrh je dílem Josefa Emanuela Fischera z Erlachu, projekt budovy vytvořil Kilián Ignác Dientzenhoffer. Síť chodeb rozdělovala čtvercovou plochu na devět dílů, z nichž prostřední tři tvořily centrální dvůr s podélným kostelem. Šest dílů tvořily čtvercové dvory obestavěné obytnými budovami. V areálu byly plánovány refektáře a slavnostní sály, kuchyně, dílny, krámky, škola, nemocnice s oddělením pro choromyslné a porodní bábou, vězení, množství umýváren a záchodů. Projekt počítal i s vodovodem a kanalizací. Obytné čtvercové jednotky o straně 12 metrů sloužily jednotce čítající 32 osob. Pro vyšší důstojníky a vojáky s rodinami byly určeny menší samostatné jednotky. Celkem byla Invalidovna navržena k ubytování 4000 osob. Na přilehlých pozemcích měl vyrůst pivovar, vinopalna, jatka, prádelna a hřbitov s hřbitovní kaplí. Stavba začala v létě 1731. V roce 1737 byla stavba zastavena, protože prostředky nadace k realizaci projektu nestačily. Postavena byla jen jedna devítina - nárožní čtvercová budova. Ta byla upravena tak, aby v menším měřítku plnila funkce celého komplexu. Obsahovala nemocnici, krámky, dílny i kapli sv. Kříže. V prvních letech ubytovala 200 invalidů. V roce 1874 ji obývalo až 1400 osob. V roce 1925 bylo v části komplexu zřízeno vojenské muzeum. Později se sem nastěhovalo technické muzeum a zemské finanční ředitelství. V roce 1942 budovu zabrali Němci pro vojenské vysloužilce. Po válce se areál vrátil pod správu ministerstva národní obrany a muzea. Povodeň v srpnu 2002 budovu těžce poškodila. V roce 2002 objekt získal Vojenský ústřední archiv Armády České republiky. V roce 2009 proběhla rekonstrukce.
Povodeň 2002
Chodba přízemí
Vězení
Umývárna
Protože je to stále vojenský objekt, byli jsme dobře střeženi, aby se někdo nezatoulal, kam by neměl. Měl to být opravdu stát ve státě. A i přesto, že byla postavena jen jedna devítina, má úctyhodné rozměry. Prohlídka trvala asi hodinu a určitě stála za to. Celý areál je dost poničený zubem času i povodní, ale doufám, že se ho podaří opravit.
Žádné komentáře:
Okomentovat