22. 11. 2011

Londýn – Greenwich, není jen nultý poledník

Greenwich mám už od školních let spojený s nultým poledníkem, od kterého se počítá zeměpisná délka. Bod nula, kde všechno začíná. Cesta do Greenwiche trvá z nádraží London Bridge asi jen 10 minut čili 2 zastávky vláčku. Zato cesta ke královské observatoři je poněkud delší. Nejdřív je třeba přeběhnout půlku obce Greenwich a potom Greenwichským parkem vyfunět hezky do kopečka až k observatoři (a stihnout to nejlépe do 12:45 hod.). Jak jinak, observatoř je samozřejmě na pořádném kopci. Kdo očekává honosnou budovu nebo rozlehlý areál, bude zklamán. The Royal Observatory neboli Královská observatoř, to jsou   jen tzv. Flamsteed House, což je původní dům prvního královského astronoma Johna Flamsteeda z roku 1675-76, postavený podle návrhu slavného architekta Christophera Wrena, a další dvě budovy, postavené v letech 174 a 1855, Meridian Building a Great Equatorila Building. A poledník? Kovový pás táhnoucí se po zemi a „okrášlený“ názvy měst s udáním jejich délky. Prahu tam bohužel nemají. Člověk by si ho skoro nevšiml. Taková hezká atrakce pro turisty, když můžou chvíli postát s každou nohou v jiné hemisféře.



The Prime Meridian

Od observatoře je krásný pohled na obec Greenwich a Londýnskou City v pozadí.

National Maritime Museum a v pozadí Londýnská City

Ve Flamsteed House je malé muzeum o životě Johna Flamsteeda. Pěkný je Octagon room, odkud prováděl svá pozorování. Na střeše budovy je umístěna tzv. časová koule, která poskytuje časový signál. Ve 12:55 každý den koule vystoupá vzhůru a ve 12:58 dosáhne vrcholu.  Koule spadne přesně v jednu hodinu. Poprvé zde byla umístěna v roce 1833.

Flamsteed House a časová koule

Greenwich to není jen observatoř a poledník. Pro milovníky moře, lodí a lodních přístrojů je Greenwich zemí zaslíbenou, protože se zde nachází National Maritime Museum, největší námořní muzeum světa. Muzeum se skládá z Queen´s House a dvou samostatných křídel, spojených kolonádou. Queen´s House dal postavit král Jakub pro svou ženu Annu Dánskou.  Později zde bydlela královna matka, správce Greenwich Parku a do roku 1936 tady byla Námořní škola. V roce 1937 byl Queen´s House přeměněn na Národní námořní muzeum. Muzeum je obrovské, nádherně vzdušné a interaktivní. Je zde ukázána celá historie lidstva spojená s mořem. V několika patrech je takové množství exponátů, že by tu člověk musel strávit několik dnů. Bohužel ani jeden z nás není fandou do námořní historie a tak jsme jen tak trochu nakoukli dovnitř. 

Queen´s House - National Maritime Museum

National Maritime Museum

National Maritime Museum

Greenwich je spojen nejen s námořní plavbou, ale především s historií britské koruny. Stával zde královský palác Placentia, kde se narodil král Jindřich VIII. a jeho dvě dcery – Marie I. a Alžběta I. V 15. století dal Humphrey, vévoda z Gloucesteru postavit na tomto místě palác Bella Court. Později se Bella Court stal sídlem Margaret z Anjou, manželky Jindřicha VI., byl přejmenován na Palác Placentia a stal se hlavním královským palácem na příští dvě století. Roku 1491 se zde narodil budoucí král Jindřich VIII. a sídlil zde během svého manželství s Kateřinou Aragonskou a Annou Boleynovou. Později se královský dvůr přestěhoval do Hamton Courtu a palác chátral, až Karel II. se ho v roce 1660 rozhodl přestavět v novém klasicistním stylu. Zachována byla jen část paláce, zbytek byl zbourán.

Z původního paláce Placentia zbyla jen tato pamětní deska:
"Na tomto místě stál tudorovský palác v Greenwichi, postavený králem Jindřichem VII."

Vilém III. nechtěl žít v Greenwichi a tak se s královnou Mary rozhodli vybudovat na místě starého paláce námořní chudobinec, Royal Naval Hospital. Budovy tvoří čtyři samostatné bloky, každý s centrálním nádvořím. V King William Block je The Painted Hall, překrásně zdobená původně jídelna pro námořníky v důchodu, později důstojnická jídelna. Na druhé straně, v Queen Mary Block je kaple. Původní kapli zničil požár, byla však přestavěna a  od roku 1789 tu byly obnoveny bohoslužby, které se konají dodnes. Po zrušení chudobince sídlila v celém areálu Old Royal Naval College. Dnes má  budovy v pronájmu University of Greenwich a Trinity College of Music. The Painted Hall je opravdu překrásně vyzdobená a člověk si tu připadá spíš jako v nádherném kostele, než ve vojenské jídelně. The Painted Hall a kaple jsou zdarma přístupné veřejnosti.

King William Block a Queen Mary Block

The Painted Hall

Kaple

Všechno v Greenwichi je spojeno s mořem. Palác na břehu Temže, věhlasné muzeum i Cutty Sark jeden z posledních čajových kliprů, umístěný na břehu Temže. Slavná plachetnice z roku 1869 bývala nejrychlejší velkou plachetnicí na světě. V roce 2007 byla během rekonstrukce těžce poškozena požárem a dodnes se opravuje.  Vidět bylo jen lešení.
Samotná obec Greenwich je taková roztomilá anglická vesnička i když ve skutečnosti je to předměstí Londýna. A mimochodem, v Greenwichském parku se potulují pěkně oprsklé veverky.


Vstupné do Královské observatoře stojí 7 £. Všechno ostatní je zdarma. Doprava - vlakem třeba z nádraží London Bridge (možností je víc), 2 zastávky (10 minut).

Žádné komentáře:

Okomentovat

Psí školka Happy Dog 20.dubna 2013

Gina psí školku miluje. Vždycky přijde děsně utahaná a potom dva dny prospí. A takhle tam řádí.